Sklep internetowy – łatwy i skuteczny sposób na jego powstanie

Sklep internetowy – łatwy i skuteczny sposób na jego powstanie

Na rynku polskim oraz zagranicznym każdego dnia powstają kolejne sklepy internetowe. Nie są to tylko i wyłącznie adresy, które mają swoją lokalizację w konkretnym budynku w dużej metropolii, albo całą sieć mniejszych lokali. Bardzo często właściciele kierują swoje działania tylko i wyłącznie wirtualnie. Obecnie możliwe jest nawet prowadzenie zyskownej działalności, bez posiadania fizycznego towaru. Co dobitnie wykazuje, że każda osoba nadaje się, by spróbować swoich sił w sprzedaży za pośrednictwem Internetu. Jak jednak zacząć? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Analiza ryzyka, czyli sprawdzenie, czy warto zaczynać

Nie każdy pomysł na własny biznes będzie tym skutecznym. W XXI wieku konkurencja na każdym kroku jest ogromna. Warto zatem zastanowić się, czy przyszłe przedsięwzięcie będzie wyjątkowe, a może jednym z wielu innych. Jeśli przeważa ten drugi wariant, najlepiej już na wstępie pomyśleć nad skuteczną promocją i zbadać przyszły rynek.

Najlepiej prześledzić, czy w okolicy miejsca zamieszkania znajduje się podobna siedziba. Nawet jeśli odpowiedź będzie twierdząca, nie zrażajmy się. Target klientów jest ogromny, można więc spróbować nawet z zagranicznymi klientami. Jednakże należy samodzielnie zagłębić się wtedy w wymogi prawne oraz pomyśleć o sposobach dostarczania przesyłek, a także poborze opłat.

Zakładanie sklepu internetowego-krok po kroku, jak zacząć

Branża e-commerce z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, a osób, które chcą rozpocząć przygodę z własnym sklepem przybywa. Według statystyk polski rynek przoduje w europejskich rankingach. W 2020 roku wartość przewiduje się na….26 miliardów złotych! Nawet, jeśli niewielki procent trafi do naszej kieszeni, wciąż ten pomysł jest niezwykle opłacalny. Od czego zacząć?

Oprogramowanie oraz design,

Wybór odpowiedniej platformy to podstawa. Istnieje sporo gotowych rozwiązań, które nastawione są na zakładanie sklepu, zatem warto poszukać. Koszty zatem mogą być początkowo niewielkie, albo wręcz przeciwnie- bardzo duże na początku, ale z większą szansą na stabilizację.
Oprogramowanie wyznacza, czy sklep powstanie za kilka miesięcy, dni, a może….godzin. Chociaż zaleca się jednak rozwagę. Wiele gotowych platform opiera swoją działalność na SaaS. Co to oznacza? Szerokie, gotowe rozwiązania, które wymagają troszkę znajomości informatycznej oraz niewielkiego zaplecza finansowego.

Pokaźny Asortyment to główny papierek lakmusowy dla gotowych rozwiązań. Im więcej pozycji planujemy umieścić w danej witrynie, tym cały system powinien działać niezwykle sprawne. Nie ma bowiem nic gorszego, niż przeciążenia serwera, zawieszanie się i brak łączności z podstronami. Warto zainwestować w dobrze działający.

Sama witryna to nie wszystko. Trzeba ją także zintegrować z panelem płatności, dostawcami, klientami itd. Każdy odnośnik to osobna wtyczka, którą należy podpiąć do całości, aby sklep internetowy działał sprawnie. Owszem, jeśli znane są nam informatyczne tajniki, nic nie stoi na przeszkodzie, by kodowanie wykonać samemu. Jednakże, jeśli zaczynamy przygodę z e-commerce, lepiej prześledzić oferty kilku platform. Niektóre z nich mają swoje, dedykowane wtyczki i aplikacje. Inne natomiast pozwalają na większą dowolność, ale i pochłaniają więcej czasu i uwagi ze strony przyszłego właściciela.

Poza oprogramowaniem, czymś co przyciąga na dłużej klienta jest atrakcyjna szata graficzna. Tu ograniczają nas tylko wyobraźnia i koszty. Nawet logo można wykonać samodzielnie w przysłowiowe 5 minut, albo zlecić to zadanie grafikom. Zabawa formą i kształtem to proces niezwykle kreatywny i zajmujący sporo czasu. Jeśli w głowie istnieje chociaż zarys planu, sprawa jest znacznie ułatwiona. Gdy szkicu brak-warto na chwilę odetchnąć i poczekać, aż idea sama się urodzi. Atrakcyjny wygląd szaty graficznej to naprawdę klucz do sukcesu. Do tego przejrzysty system przemieszczania się, dobrej jakości zdjęcia produktów.

Pamiętajmy także, że klienci będą odwiedzali sklep internetowy z różnych miejsc: laptopa, czy na ekranie telefonu. Dostosujmy zatem wymiary strony tak, by zachowywały spójny wygląd, niezależnie od wielkości urządzenia.
Istnieje także jeszcze jedna, często wybierana droga, a w zasadzie skrót. Można odgórnie zlecić firmie, aby zajęła się całym projektem i przygotowaniem. Takie informatyczne zaplecze sprawia, że mamy pewność, że specjaliści o niczym nie zapomną. Ale i koszt będzie znacznie wyższy.

Treść ma ogromne znaczenie – SEO i marketing

Załóżmy, że kwestie powstania sklepu, szaty graficznej, podpięcie wtyczek, synchronizację towaru, dostawców i klientów mamy za sobą. Wszystko nabiera wyrazu, jedynym problemem jest tylko….brak chętnych. Jak zatem sprawić, aby klient dowiedział się o naszej ofercie? Tu ogromną kwestię stanowi marketing, pozycjonowanie i reklama.

Dobrze mieć świadomość, czym są teksty pisane pod SEO, a także jakie czynniki sprawiają, że algorytm Google szybciej nas zauważy w gąszczu podobnych sklepów. Otóż poza zdjęciami i grafiką, warto dodać także interesującą treść. Może to być krótki opis najnowszej kolekcji, albo produktu z katalogu. Należy jednakże umiejętnie zastosować słowa klucze, które przyciągną uwagę robotów.

Po drugie można zainwestować w stałą reklamę płatną, która będzie dostarczana do konkretnie wybranej grupy. Na przykład, jeśli sortyment sklepu internetowego zakłada ubrania i akcesoria dla kobiet, warto bezpośrednio do pań adresować przekaz. Najlepiej całe działanie prowadzić wielopłaszczyznowo i wykorzystać potęgę oraz zasięgi mediów społecznościowych. Utworzenie strony, na której będą zbierane polubienia, to duże ułatwienie, by promować własną działalność. Można tam umieszczać tak zwane szybkie linki, czyli bezpośrednie odnośniki do stron oraz zachęcać do przekazywania informacji o nowym sklepie (darmowe pozycjonowanie metodą podaj dalej).

COMMENTS
Comments are closed